Jak vybrat barvu či lak na dřevo?

Udržte dřevo v perfektním stavu po mnoho let.

lazura

Dřevo je přírodní materiál. Zútulní každou domácnost a je možné z něj i postavit chatu nebo dům. Může však podléhat vlivům počasí a stáří, proto byste o něj měli řádně pečovat. Přečtěte si, jaký lak nebo barvu vybrat, aby si na vás nepřišly plísně nebo vlhkost a barvy byly přesně podle vašich představ. 

Rozhodování před nákupem

Než začnete vybírat mezi desítkami různých typů, měli byste si ujasnit několik věcí. Toto jsou ty nejzákladnější otázky, na které byste měli znát odpověď.

Využití

Každé dřevo se chová trochu jinak. Je jinak tvrdé, jinak porézní a má jiné vlastnosti, pokud už bylo někdy ošetřeno nebo natřeno. Proto byste si v první řadě měli ujasnit, co budete natírat. 

Zobrazit více

Plot bude například chtít ochranné napouštědlo a potom lazuru, která zvýrazní kresbu dřeva. Barva ji naopak zakryje. Ideální budou lazury bez laku, protože by v mrazu mohly popraskat.

Zahradní nábytek vynikne, když použijete barvy, oleje, lak a lazury určené do exteriéru. Můžete najít i speciální barvy na konkrétní druh dřeva, například teak. V každém případě byste ale neměli zahradní nábytek nechávat stát na dešti. 

Chata nebo dřevěnice potřebuje nátěr, jenž pronikne hluboko do dřeva a ochrání ho i zevnitř. To znamená oleje, olejové lazury nebo lazury na dřevo bez laku. 

Podlaha i terasa musí čelit nejen všem povětrnostním vlivům, ale i mechanické zátěži a nečistotám. Proto budou ideální přírodní i syntetické oleje s ochranou proti vlhkosti a špíně, s protiskluzným účinkem, vosky na řezné spáry nebo syntetické laky modifikované polyuretanem. 

Okna a dveře je třeba před novým nátěrem nejprve zbavit původních vrstev. Poté byste je měli překytovat a ošetřit bezbarvou impregnací. Následuje vrstva základní barvy a jedna až dvě vrstvy svrchní barvy. Nátěry vhodné na okna poznáte i podle označení anti-blocking efekt. Ty se nelepí ani ve vyšších teplotách.

Interiér nebo exteriér

Už z logiky věci bude mít jiné složení barva na dřevo v exteriéru nebo u vás doma. Venku totiž musí často čelit rozmarům počasí a především UV záření. To ze dřeva odstraňuje lignin a dřevo ztrácí svoji barvu a vlastnosti. I proto jsou lepší barevné lazury v porovnání s bezbarvými.

Druh a stav dřeva

Rozhodněte se, co je pro vás priorita. Pokud to je přirozená barva dřeva, budete hledat bezbarvé laky a barvy. Když má dřevo zvýšenou savost, je dobré ho impregnovat proti dalšímu vysychání. Stejně tak zvolíte jiný nátěr i v případě, že je dřevo poškozené nebo jsou na něm zbytky nátěru. Samozřejmě až poté, co dřevo připravíme a zbavíme co největšího množství původních vrstev.

Očekávání

Různé barvy a laky mají odlišné vlastnosti a je jen na vás, co vyžadujete. Můžete dřevo pouze naimpregnovat a chránit před sluncem a dalšími povětrnostními vlivy. Stejně tak lze zvolit obnovu původního nátěru nebo jeho tónování. A když nebudete spokojeni se stávajícím vzhledem dřeva, můžete si vybrat z barev, které ho plně překryjí.  

Objem barvy

Barva se sice prodává v plechovkách, nicméně údaje najdete v kilogramech. Nejmenší plechovky obsahují přibližně 1 kg barvy nebo laku, ty největší i 10 až 12 kg. Na obalu je však vždy alespoň orientačně uvedeno, na jakou plochu barva stačí. Ta se totiž může výrazně lišit podle toho, jak barvu naředíte nebo jak moc se bude vsakovat.

barva na dřevo

Typy

  • Po barvě sáhnete ve chvíli, kdy chcete zakrýt původní strukturu dřeva. Vždy je třeba nejprve nanést základní barvu a až potom 1 či 2 vrstvy svrchní barvy. Zároveň ale existují barvy 2 v 1, nebo dokonce 3 v 1, které vám ušetří čas i práci. Barva může být vodou ředitelná, syntetická, polyuretanová, acetonová, alkydová, olejová a fermežová. Zároveň platí, že základní i svrchní barva měly být stejného typu.

  • Lak využijete například na parkety v interiéru. V takovém případě zvolte typ s vysokou mechanickou odolností, například polyuretanový nebo epoxidový lak. Ujistěte se, že lak má potřebnou UV ochranu bránící degradaci dřeva. 

  • Pokud jste někdy impregnovali například textil, jde u impregnace na dřevo o ten samý princip. Dřevo natřete a na povrchu se vytvoří ochranná vodoodpudivá vrstva. 

  • Díky olejům může dřevo pohlcovat a opět vylučovat vlhkost. Zároveň vytváří ochrannou vrstvu chránící před poškozením nebo znečištěním. 

  • Lazura je ideální pro všechny, kdo chtějí zachovat přirozený vzhled dřeva. Většina lazur je vodou ředitelná, rychle schne a nezapáchá. Lazury jsou schopny částečné impregnace a výsledek závisí na tom, zda použijete lazuru tenkovrstvou nebo silnovrstvou (tu byste neměli používat bez tenkovrstvé, opačně je to možné). Třetí možností je zesvětlující lazura na příliš tmavý předchozí nátěr. 

  • Vosk má podobné účinky jako olej nebo impregnace. Na povrchu vytvoří vysoce odolný film, který chrání před znečištěním tekutinami. Vosky bývají většinou bezbarvé a pomáhají vyniknout struktuře dřeva. 

  • Stejně jako barva má v sobě i mořidlo krycí pigment, nicméně zachovává přirozenou strukturu dřeva alespoň zčásti. K tomu přidává odolnost vůči vysychání a UV záření. 

Určení 

  • Interiérové barvy a laky jsou často ředitelné vodou. Neměly by zapáchat a nemusí obsahovat složku proti ultrafialovému záření. Pozor však, pokud chcete natírat nábytek například u okna, tam se UV filtr hodí. Praktické jsou polyuretanové barvy v místech, kde je proměnlivá vlhkost, zejména jde o kuchyň nebo koupelnu. Dřevo v těchto podmínkách „pracuje“ a právě PUR lak se dokáže tomuto procesu přizpůsobit.

  • Exteriérové varianty musí být násobně odolnější, protože je čeká zkouška počasím. Častější jsou syntetikou ředitelné barvy nebo laky. Ty mají přece jen o něco větší odolnost. Vždy by také měly být vybavené UV filtrem. 

Barvu na dřevo na chalupě jako když najdete. Pro další inspiraci navštivte naší stránku Vyrazte na chalupu.

Druhy barev

  • Bezbarvé - pokud se vám líbí struktura dřeva, sáhněte vždy po bezbarvém laku. Ten nejen chrání povrch, ale především zvýrazní přirozenou krásu materiálu. Patří sem různé oleje, vosky nebo lazury. 

  • Tónovací - určitý mezistupeň v barevnosti mezi bezbarvým lakem a barvou s plným krytím. Například mořidlo dřevo ztmaví, stejně jako některé oleje, přesto je stále vidět struktura a vzor dřeva. Zároveň se podle typu přidávají další vlastnosti, jako jsou voděodolnost nebo UV ochrana.

  • Plné krytí - když chcete zcela zakrýt strukturu dřeva, je barva s plným krytím jedinou možností. Prodává se v různých odstínech, vy si svůj ideální vybírejte podle vzorníku RAL, který používají všichni výrobci. Každá barva má svoje unikátní a neměnné číslo, takže můžete měnit obchody i výrobce, a přitom budete mít jistotu vždy stejného odstínu.

moridlo

Složení a zdravotní nezávadnost

Složení různých látek je samozřejmě různé, nicméně v případě barev nebo lazur je nejdůležitější podíl sušiny. Čím vyšší je (udává se v procentech), tím větší krycí schopnost barva má, tím víc ji můžete ředit a ve výsledku vás vyjde levněji. 

V olejích zase najdete kombinace různých lněných, slunečnicových a dalších olejů nebo různé pryskyřice.

Pokud máte kolem sebe děti či zvířata, bude vás zajímat zdravotní nezávadnost. Ta je dána evropskou směrnicí EN 71-3 a tyto barvy se hodí například i na dětské hračky

Záleží-li vám na ekologii, hledejte označení Ekologicky šetrný výrobek. Právě to totiž garantuje, že výrobek, a dokonce ani výrobní proces není škodlivý pro lidské zdraví.

Rady a tipy

Správná příprava podkladu a nanášení barev

V první řadě by mělo být dřevo dokonale očištěno. Můžete využít ocelový kartáč nebo brusný papír, vždy ale ve směru dřevních vláken. Na závěr můžete použít i štěteček nebo vzduchovou trysku. Dřevo nikdy nenatírejte v mrazu nebo v dešti. Aby k sobě jednotlivé vrstvy dokonale přilnuly, můžete je, kromě posledního nátěru, vždy přejet jemným smirkovým papírem.

Nejlepší výsledky budete mít, když dodržíte ideální teplotu pro natírání, která je mezi 15 a 25 °C. Zároveň by během schnutí neměly barvy být vystaveny přímému slunci. 

Důležité pomůcky

Barvy můžete nanášet různě a na balení je to většinou také uvedeno. Nejčastěji to je klasicky štětcem (přírodním nebo umělým) nebo válečkem, přidává se ale také aplikace tryskou. K očištění dřeva budete potřebovat také smirkový papír, ocelový kartáč nebo rovnou brusku. K finálnímu dočištění pak štětec nebo vzduchovou trysku. Když budete barvu ředit, hodí se vám odměrka a další nádoba

Odstraňování barev 

Původní nátěr můžete odstranit několika způsoby. Chemicky za použití různých ředidel, benzínu nebo jiných rozpouštědel. Tím druhým je mechanická cesta, kdy sáhnete po brusce. To je sice rychlejší, nicméně si dejte pozor na poškození dřeva. Nikdy netlačte více, než je nutné, abyste nevybrousili samotné dřevo.

Volba správného odstínu 

Pokud se chystáte natírat, uvědomte si, že výslednou barvu může ovlivnit několik faktorů. Mezi ně patří i barva podkladu, což mnoho lidí ani nenapadne. Stejně tak se nebojte, jestliže první vrstva krycí barvy nedá dřevu plánovanou barvu. Rozhodující je až druhá vrstva.